Strona główna » Rozwód – jak przez niego przebrnąć?

Rozwód – jak przez niego przebrnąć?

przez admin

Polska długo była krajem o silnie zakorzenionych wartościach rodzinnych i małżeńskich, gdzie miłość i wierność stały na straży udanego związku. Jednak o ile do bycia w związku nadal mocno dążymy, o tyle samo małżeństwo dużo traci na swej wartości. Coraz trudniej jest nam pozostać razem do końca życia.

Rozstania na przełomie lat?

Zarówno psycholodzy jak i socjolodzy zastanawiają się nad skalą problemów współczesnego małżeństwa. Czy są one różne od tych sprzed kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat ? Wiadomo, że w życiu każdej pary pojawiają się kryzysy, jednak dziś łatwiej dochodzimy do wniosku o sens utrzymywania takiej relacji. Pary coraz częściej i łatwiej rezygnują ze wspólnego życia. Każdego roku przybywa rozwodów, coraz śmielej rozmawiamy na ten temat rozstania i odwiedzamy kancelarie adwokackie.

Trudności w codziennym pożyciu łatwo prowadzą do rezygnacji z nieudanego małżeństwa i to bez zbędnych analiz, czy zgłębienia przyczyn. A jeszcze kilkanaście lat wstecz sakramentalny związek stał w obliczu ogólnego przekazu, by bez względu na wszystko być razem. Tego oczekiwała rodzina, środowisko wokół nas. Tak przekazywała religia, która w minionych latach miała znacznie większy wpływ na życie człowieka. Dziś rozwody stały się powszechne, a według danych GUS-u już co trzeci związek zakończy się na sali rozpraw.

Dlaczego się rozwodzimy ?

Świat pędzi razem z ludźmi w niesamowitym tempie, a wraz z tym nasze oczekiwania. Wobec wielu zmian kulturowych i obyczajowych nie łatwo jest utrzymać zaangażowanie i weź z drugą osobą. Pomimo rozluźnienia norm i własnych oczekiwań rozwody są nadal przez wiele osób uznawane za ostateczność. To krok, na który większość decydujemy się, gdy już wszystkie inne środki nie pomagają, gdy nie ma już innego rozwiązania. Różne bywają podłoża decyzji. Do głównych przyczyn wymienianych w pozwach rozwodowych należą:

  • Niezgodność charakterów – bardzo szeroko rozumiany powód, inne potrzeby, nawyki, przyzwyczajenia, oczekiwania.
  • Nie dotrzymanie wierności małżeńskiej, czyli po prostu złamanie przysięgi.
  • Nadużywanie alkoholu, przemoc
  • Opuszczenie rodziny przez jednego z małżonków
  • Choroba psychiczna

Wszystkie przyczyny rozwodów są też podzielone na dwie grupy: zawinione (zdrada, alkoholizm, przemoc, zaniedbania) i niezawinione (choroby psychiczne lub fizyczne, kłopoty w sferze seksualnej lub niedopasowanie charakterów).

Jak wygląda rozwód?

Rozwód bywa skomplikowany i bolesny jednak to często, jedyne właściwe rozwiązanie. W końcu dochodzi do niego w efekcie poważnych problemów między dwojgiem ludzi. Gdy już nastąpi trwały i całkowity rozkład pożycia, jedna ze stron składa pozew rozwodowy. Aby doszło do rozprawy, należy uiścić właściwą opłatę. W toku rozprawy następuje sprawdzenie, czy pożycie między żoną a mężem uległo trwałemu rozpadowi.

By tego dowieść, obie strony składają wyjaśnienia. W których trakcie jedno z małżonków może zostać obciążone winą za rozpad związku. Orzeczenie takiej winy skutkuje m.in. przyznaniem alimentów na rzecz pokrzywdzonej strony. Jeżeli rozwodnicy posiadają wspólne dzieci, to w trakcie rozpraw sąd ustala władzę rodzicielską i prawo do kontaktów. Na podstawie oceny sytuacji majątkowej rodziców zostanie ustalony koszt utrzymania dzieci i wysokość podziału tych wydatków na rozwodzące się małżeństwo.

Życie po rozwodzie.

Dobrze jest, gdy wcześniej w wielu ważnych kwestiach uda się szczerze porozmawiać z byłym partnerem. Takie podejście ułatwi cały proces rozwodowy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie wahajmy się skorzystać z dobrej pomocy prawnej którą służy kancelaria adwokacka Mariusz Jakubowski.

Życie to ciągłe wyzwania, a życie w związku to wspólne cele i wartości, które mają szansę powodzenia gdy stworzymy świadome i dobrze funkcjonujące relacje. Więc już teraz warto skoncentrować się na przyszłości i dobrze wykorzystać nową sytuację.

Podobne artykuły

Napisz komentarz