Strona główna » Zaniżone odszkodowanie z polisy OC – co zrobić?

Zaniżone odszkodowanie z polisy OC – co zrobić?

przez admin

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, jest zobowiązany do posiadania ważnej polisy OC. Wiedzieć trzeba, że brak ważnego ubezpieczenia wiąże się z niemałą karą finansową dla posiadacza pojazdu. Polisa OC w przypadku zdarzenia drogowego, jakim jest kolizja lub wypadek chroni zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego. Strona poszkodowana zawsze w takiej sytuacji ma prawo do odszkodowania wypłacanego przez firmę ubezpieczeniową z polisy OC sprawy. 

Niestety nierzadko zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciele zaniżają wartość należnego odszkodowania. Dla osoby poszkodowanej oznacza to, że środki proponowane w ramach odszkodowania mogą po prostu nie wystarczyć na pokrycie wszystkich strat. Na szczęście jest skuteczne rozwiązanie takiego problemu.

Komu przysługuje odszkodowanie z polisy OC?

Jak wspomniano, każda osoba poszkodowana w wyniku kolizji lub wypadku ma prawo do otrzymania odszkodowania z polisy OC sprawcy. Najczęściej dochodzenie odszkodowania nie jest skomplikowane. Poszkodowana strona składa wniosek o jego wypłatę w firmie ubezpieczeniowej sprawy. Ubezpieczyciel rozpatruje wniosek i proponuje kwotę odszkodowania i wypłaca środki finansowe poszkodowanemu. 

Warto tu podkreślić, że prawo do odszkodowania przysługuje nie tylko kierującemu pojazd, ale również pasażerom, a także innym uczestnikom ruchu drogowego (piesi, rowerzyści), którzy ponieśli szkodę w wyniku kolizji lub wypadku. Mówiąc o szkodzie ma się tu na myśli:

  • uszkodzenie pojazdu,
  • mienia, które się w nim znajdowało
  • oraz uszczerbek na zdrowiu.

Więcej szczegółów dotyczących powodów uzyskania dodatkowego odszkodowania znajduje się na stronie https://adwokatmecenas.eu/odszkodowania/.

W przypadku śmierci osoby poszkodowanej w wyniku zdarzenia drogowego odszkodowanie przysługuje najbliższej rodzinie. Niestety, o czym już wspomniano, firmy ubezpieczeniowe nierzadko zaniżają wartość odszkodowania, często nawet dość znacznie. Co zrobić w takim przypadku?

Zaniżone odszkodowanie z polisy OC – co zrobić?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że osoba poszkodowana nie musi zgadzać się z zaproponowaną przez ubezpieczyciela wysokością odszkodowania. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy się odwołać od decyzji firmy ubezpieczeniowej. Przyznać jednak tu trzeba szczerze, że takie odwołania niezbyt często przynoszą zamierzony skutek. Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe dość rzadko pozytywnie rozpatrują odwołania co do wysokości odszkodowania. To jednak wcale nie zamyka drogi do uzyskania należnych środków finansowych. 

Warto w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc fachowców, a najlepszym rozwiązaniem będzie tu kancelaria adwokacka specjalizująca się w odszkodowaniach za poniesione szkody w wyniku zdarzenia drogowego. Doświadczeni w tym zakresie prawnicy rozpoczną proces negocjacji z firmą ubezpieczeniową w celu uzyskania należnego odszkodowania. W tym celu m.in. powołany zostanie rzeczoznawca, który w sposób obiektywy oceni poniesione szkody i przygotuje rzeczywisty kosztorys ich likwidacji.

 Na jego podstawie, a także bazując na obowiązujących przepisach prawa, kancelaria adwokacka będzie w stanie uzyskać znacznie wyższe odszkodowanie w porównaniu z tym, które pierwotnie proponował ubezpieczyciel. Co ważne, pomoc kancelarii prawnej oznacza także możliwość wystąpienia na drogę sądową, jeśli taka zajdzie konieczność. Oczywiście w takiej sytuacji liczyć można na pełną pomoc, obsługę prawną i reprezentację w sądzie.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej w celu uzyskania wyższego odszkodowania z OC?

Odszkodowanie z tytułu wypadku komunikacyjnego przysługuje każdej poszkodowanej osobie, która brała w nim udział. Jeśli ubezpieczyciel zaniża jego wartość, to dochodzenie sprawiedliwego odszkodowania warto powierzyć specjalistom. Dlaczego? Po pierwsze, dzięki temu można liczyć na pozytywne zakończenie sprawy. Wiąże się to z dużą skuteczność działań podejmowanych przez adwokatów specjalizujących się w zakresie odszkodowań komunikacyjnych. Po drugie, takie rozwiązanie wiąże się dla osoby poszkodowanej z oszczędnością czasu i większym spokojem.

 Dzięki temu, że całą sprawą kompleksowo zajmie się kancelaria prawna, osoba poszkodowana może spokojnie czekać na pozytywne dla siebie rozstrzygnięcie. Ważne jednak, aby wybór kancelarii adwokackiej nie był przypadkowy. Postawić trzeba tu na konkretną wiedzę i doświadczenie. Jedną z kancelarii, która posiada zarówno wiedzę, jak i duże doświadczenie w zakresie odszkodowań komunikacyjnych jest https://adwokatmecenas.eu/.

Podobne artykuły

Napisz komentarz