Strona główna » Obsługa prawna małych firm – na czym polega?

Obsługa prawna małych firm – na czym polega?

przez admin

Znane korporacje tworzą całe działy prawne, w których zatrudniają najlepszych specjalistów. Wielość zawieranych umów czy przeprowadzanych transakcji sprawia, że każdy aspekt musi być dokładnie przeanalizowany pod kątem prawnym. Niemniej jednak małe firmy również korzystają z pomocy prawników, współpracując z konkretną kancelarią. Na czym opiera się obsługa prawna małych firm?

Aspekty prawne prowadzonej działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy każdego dnia poruszają się w obrębie różnych dziedzin prawa. Najczęściej mają oni do czynienia z:

  • prawem pracy,
  • prawem gospodarczym,
  • prawem podatkowym,
  • ustawą Prawo Przedsiębiorcy.

Odpowiednia obsługa prawna firm w Łodzi bazuje więc na przygotowywaniu stosownych umów z podmiotami gospodarczymi lub pracownikami oraz rozwiązywaniem ewentualnych sporów natury prawnej. Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się, jak rozwiązać konkretny problem podatkowy – już sam wybór odpowiedniej formy opodatkowania dochodów może stanowić niemały kłopot, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają w tej kwestii zbyt dużej wiedzy.

Właściciele małych firm konsultują z prawnikiem, jakie konsekwencje wywoła konkretna decyzja, zarówno w ujęciu krótko, jak i długoterminowym.

Windykacja należności

Nieterminowe otrzymywanie płatności od klientów to problem, z którym statystycznie boryka się nawet co trzecia firma. Ma on wpływ przede wszystkim na kondycję finansową przedsiębiorstwa i narasta, jeśli przedsiębiorca bazuje na jednym kliencie. Bardzo ważna jest w tym kontekście efektywna windykacja należności, której podejmują się wyłącznie specjaliści.

Kancelaria adwokacka Śmigielski świadczy tego typu usługę, mając na uwadze nie tylko windykację miękką, lecz również różnego typu kroki prawne, jakie można, a nawet powinno się podjąć w tym przypadku. Warto pamiętać, że chodzi o należne środki, o które w porę należy się upomnieć. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko ich nieotrzymania.

Mała firma, duże wątpliwości

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej bądź niewielkiej spółki miało być uproszczone do minimum. Tymczasem okazuje się, że jest dokładnie na odwrót. Na przedsiębiorców co rusz nakładane są nowe obowiązki natury prawnej, które wywołują wiele wątpliwości. Część z nich jest w stanie rozwiązać dobry księgowy, jednak przedsiębiorcy coraz częściej decydują się zgłosić po pomoc do prawnika. Czasami nawet prosta sprawa okazuje się mieć drugie dno, stając się tym samym poważnym problemem dla firmy.

Pamiętajmy, że konsekwencje podejmowania niewłaściwych działań mogą być naprawdę poważne, zwłaszcza że obecnie najczęściej na przedsiębiorców nakładane są wysokie kary finansowe. Organy działają w myśl sentencji „nieznajomość prawa szkodzi”, zatem niewiedza nie jest w tym przypadku usprawiedliwieniem.

Jak współpracować z prawnikiem?

Dobry prawnik do każdego klienta podchodzi w sposób indywidualny, zatem trudno jednoznacznie stwierdzić, jak mógłby wyglądać schemat współpracy. Najczęściej klienci zgłaszają problem osobiście bądź mailowo, natomiast adwokat analizuje go oraz proponuje wdrożenie konkretnych rozwiązań. Bardzo często współpraca ma miejsce zdalnie, co jest wygodne dla obu stron, choć oczywiście istnieje możliwość umówienia spotkania w razie potrzeby. 

Najważniejsze jest tutaj dotrzymywanie terminów – zarówno ze strony przedsiębiorcy, jak i prawnika. Zapewnia to efektywność pracy, a także niweluje ryzyko nałożenia ewentualnych kar umownych czy przed organy nadzorujące. Szczegóły współpracy ustalane są jeszcze przed zawarciem umowy, dla wygody obu stron.

Szczegóły współpracy kancelarii prawnych w zakresie obsługi firm można znaleźć na stronie https://adwokatsmigielski.com/.

Podobne artykuły

Napisz komentarz