Strona główna » Ubezpieczenie AC samochodu – czy warto je mieć?
Ubezpieczenie komunikacyjne Auto Casco

Ubezpieczenie AC samochodu – czy warto je mieć?

przez admin

Choć ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, to wielu kierowców decyduje się na jego wykupienie. Nie może to dziwić, ponieważ jest to przydatna w wielu sytuacjach, dodatkowa ochrona. Na rynku dostępne są różne oferty ubezpieczenia AC. To, co je różni to przede wszystkim zakres ubezpieczenia. Warto zatem wiedzieć, przed czym dokładnie chroni polisa AC i dlaczego warto ją mieć.

Jaka jest różnica między ubezpieczeniem OC i AC?

Zacząć jednak warto od wyjaśnienia, czym różni się polisa ubezpieczeniowa OC od AC. Przede wszystkim OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Musi je posiadać każdy właściciel samochodu, niezależnie od tego, czy użytkuje swoje auto, czy nie. OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni osoby poszkodowane w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. W przypadku zdarzenia drogowego osoby poszkodowane otrzymują odszkodowanie w ramach polisy OC sprawcy. 

Pamiętać trzeba, że brak ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z wysoką karą finansową. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku polisy AC. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, a jego zakres ochrony sięga pojazdu należącego do osoby ubezpieczonej. Oznacza to, że w sytuacji, w której spowoduje się kolizję drogową, osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie z polisy OC sprawy, natomiast sprawca, jeśli jego auto również uległo uszkodzeniu, otrzyma odszkodowanie w ramach posiadanego przez siebie ubezpieczenia AC. Zakres takiego ubezpieczenia jest oczywiście znacznie szerszy.

Przed czym chroni polisa AC?

Ubezpieczenie komunikacyjne AC chroni nie tylko w przypadku spowodowania kolizji drogowej i uszkodzenia własnego samochodu. Polisa zapewnia ochronę także choćby w przypadku kradzieży pojazdu. Na takie ubezpieczenie powinien się zatem zdecydować na pewno każdy kierowca, który kupuje samochód o dużej wartości. Kradzież auta to nic przyjemnego. Nagły brak środka transportu i brak gotówki na zakup nowego samochodu to ogromny problem. Lepiej jest się na wypadek takiej sytuacji skutecznie zabezpieczyć. 

Rozwiązaniem jest tu właśnie polisa AC. W przypadku kradzieży samochodu jego właściciel otrzyma w ramach zawartego ubezpieczenia odszkodowanie. Poza tym polisa AC zapewnia także ochronę w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia samochodu np. w wyniku aktu wandalizmu. Jeśli samochód zostanie zarysowany na parkingu lub jakiś wandal uszkodzi np. lusterko, wówczas koszty naprawy pokryje ubezpieczenie. Dodatkowo na odszkodowanie liczyć można także w przypadku uszkodzenia samochodu w wyniku działania przyrody. Mowa tu choćby o huraganie czy opadach gradu. Podsumowując, polisa ubezpieczeniowa AC zapewnia ochronę w przypadku:

  • samodzielnego uszkodzenia samochodu,
  • uszkodzenia auta w wyniku nieprzewidywalnego zdarzenia,
  • kradzieży pojazdu,
  • a także w przypadku uszkodzenia samochodu przez osoby trzecie.

Zakres polisy AC zależy od wyboru ubezpieczyciela oraz wariantu ubezpieczenia – szerzej na ten temat można przeczytać na stronie https://www.iubezpieczenia.net/komunikacyjne.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Na tak postawione pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Koszt ubezpieczenia AC zależy bowiem od różnych czynników. Wśród nich wskazać można na wartość samochodu, zakres ochrony, wiek i miejsce zamieszkania właściciela, a także na dotychczasową historię ubezpieczenia. Wszystkie te elementy mają wpływ na ostateczny koszt polisy AC. Jest jednak skuteczny sposób na wykupienie polisy AC znacznie taniej. Można bowiem wykupić ubezpieczenie OC i AC w pakiecie. Decydując się na jednoczesny wykup obu polis ubezpieczeniowych, liczyć można na znaczną zniżkę. Warto pod tym kątem zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie https://www.iubezpieczenia.net/.

Podobne artykuły

Napisz komentarz