Strona główna » Dlaczego warto korzystać z usług biura rachunkowego?
Zakres pracy biura rachunkowego

Dlaczego warto korzystać z usług biura rachunkowego?

przez admin

Każdy przedsiębiorca musi się liczyć z koniecznością prowadzenia księgowości. Można to robić samodzielnie, jednak taka opcja wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi nad podliczaniem zysków i kosztów. Ponadto, niesie ze sobą ryzyko popełnienia kosztownych błędów. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług biur rachunkowych. Podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto stawiać na takie rozwiązanie. 

Biuro rachunkowe – czym się zajmuje?

Najprościej rzecz ujmując, jest to firma zatrudniająca specjalistów od księgowania dokumentów sprzedażowych i zakupowych oraz zajmowania się przepływem środków finansowych. Są to tylko podstawowe czynności wykonywane przez pracowników takich biur, a zakres idź działań może być znacznie szerszy. Firmy oferujące usługi księgowe mogą pomagać w rozwoju obsługiwanych przez nich biznesów. 

Zatrudnieni tam specjaliści przeprowadzają analizę ryzyka finansowego, tworzą strategie, a poza tym stosują metody pozwalające na osiągnięcie optymalizacji podatkowej. Warto zaznaczyć, biura rachunkowe zajmują się zarówno obsługą podmiotów gospodarczych, jak i osób fizycznych. Do najczęstszych czynności wykonywanych przez pracowników takich firm należą:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • tworzenie rozliczeń podatku dochodowego,
  • analizowania stanu finansów przedsiębiorstwa,
  • reprezentowanie klientów przed urzędami, na przykład ZUS-em,
  • prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów,
  • doradztwo finansowe.

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Warto poruszyć kwestie odpowiedzialności tego typu biur. Obsługa księgowa firm przez zatrudnionych tam specjalistów wiąże się z ryzykiem popełniania błędów. W takich przypadkach przedsiębiorca korzystający z usług biura rachunkowego może dochodzić swoich praw i domagać się odszkodowania w wyniku błędów popełnionych przez zewnętrznych księgowych.

 Według polskiego prawa nienależyte wykonywanie przyjętych na siebie zobowiązań wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności. Nie są to nagminne sytuacje, ale profesjonalne biuro księgowe liczy się z ryzykiem ich występowania. W takich przypadkach korzysta z polisy ubezpieczeniowej za szkody wyrządzone podczas wykonywania obowiązków służbowych. Jest to bardzo wygodna i bezpieczna opcja dla wszystkich przedsiębiorców.

Pełny zakres działania przykładowego biura rachunkowego w Grodzisku Mazowieckim można znaleźć na stronie http://www.katan.pl/biuro-rachunkowe-grodzisk-mazowiecki/.

Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Istnieje wiele powodów, dla których prowadzenie księgowości powinno być zlecone zewnętrznej firmie. Pierwszy z nich to spore oszczędności związane z brakiem konieczności zatrudniania księgowych na etacie. Korzystanie z usług biura rachunkowe jest znacznie tańsze, a zaoszczędzone środki mogą posłużyć jako kapitał do dalszego rozwoju firmy. 

Ponadto, opisywana opcja zmniejsza ryzyko płacenia ewentualnych kar za błędy w rozliczeniach rozsyłanych do US oraz ZUS-u. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą największa korzyść z korzystania z usług biura księgowego to oszczędność czasu. Samodzielne wypełnianie comiesięcznych deklaracji, podliczanie kosztów oraz zysków to bardzo czasochłonne zajęcie.

Podobne artykuły

Napisz komentarz