Strona główna » Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu?

Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu?

przez admin

W życiu naszym oraz naszych bliskich zdarza się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Niektóre z nich są pozytywne, a inne niestety negatywne. Oczywiście, nasze zdrowie i życie to najcenniejsze co mamy, a uszczerbek na którymś z nich może okazać się dla nas problematyczny. To samo dotyczy rzeczy, na które długo pracowaliśmy, a później przez nieszczęśliwy wypadek okazuje się, że potrzebne są spore nakłady finansowe, aby naprawić wyrządzone szkody. Na szczęście na rynku istnieją różne formy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie, czyli o co chodzi?

Ubezpieczenie to umowa na podstawie prawa cywilnego, która jest zawierana pomiędzy firmą ubezpieczeniową oraz osobą ubezpieczona, która może ubezpieczyć siebie lub swój majątek. Towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie podpisanej umowy ma obowiązek wypłaty świadczenia na skutek wystąpienia zdarzenia losowego, które doprowadziło do jakiejś szkody. Obowiązkiem ubezpieczonego, jest opłacanie regularnej albo jednorazowej składki ubezpieczeniowej. Składka taka może być płatna co miesiąc, co roku lub w niektórych przypadkach opłata, może być wniesiona jednorazowo.

Rodzaje ubezpieczeń

Ubezpieczenia można podzielić na dwa rodzaje:

  • ubezpieczenie obowiązkowe,
  • ubezpieczenie dowolne.

W oby przypadkach ubezpieczenie może być osobowe lub majątkowe i również w taki sposób rozróżnia je prawo.

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie osobowe, dotyczy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową, jeśli w życiu ubezpieczonego wystąpi określone zdarzenie, takie jak np.: choroba, wizyta w szpitalu, kalectwo.

Ubezpieczenie majątkowe dotyczy albo odpowiedzialności cywilnej, albo mienia. Ta forma ochrony finansowej istnieje na rynku po to, aby w razie nieszczęśliwego wypadku pokryć ewentualną naprawę lub poniesione straty.

Przykładem ubezpieczenia obowiązkowego jest polisa OC, którą musi posiadać każdy właściciel pojazdu. Jej zadaniem jest ochrona finansowa (wypłata odszkodowania), w razie np.: strat z powodu kolizji drogowej z naszej winy.

Ubezpieczenie dowolne to np.: polisa AC lub ubezpieczenie domu od zalania. W oby przypadkach nie mamy obowiązku prawnego jej zakupu, ale np.: w momencie kolizji drogowej z naszej winy, nasze auto będzie naprawione z funduszy ubezpieczyciela, a nie w całości z naszej kieszeni.

Każdy rodzaj ubezpieczenia, można zawszeć poprzez specjalną agencję, która oferuje tego typu usługi, i tak, np.: mieszkając w Łodzi, wystarczy w przeglądarce wpisać hasło: „agencja ubezpieczeniowa w Łodzi”, aby ukazała się spora liczba wyników, tego typu przybytków.

Gdzie warto się ubezpieczyć?

Na tak postawione pytanie, nie ma jednej odpowiedzi. Towarzystwa ubezpieczeniowe, starają się oferować swoim klientom, jak najlepsze warunki, jednak w zależności od firmy mogą się one diametralnie różnić. Jeśli w jednym towarzystwie ubezpieczymy samochód, nie oznacza to, że równie opłacalne będzie tam ubezpieczenie domu.

Warto również pamiętać, że pomimo wielu atrakcyjnych ofert, warto zdecydować się na sprawdzoną ubezpieczalnie. W razie pytań warto skierować się do doświadczonego doradcy jakim jest choćby agencja ubezpieczeniowa w Szczytnie Apemi, która udzieli wszelkich potrzebnych informacji. Płacenie niskich składek jest bardzo kuszące, jednak za każdym razem należy podchodzić do takich ofert z chłodną głową. Jeśli, np.: na 10 ofert, wszystkie oferują składki na bardzo podobnym poziomie, a w jednej opłata jest dwa razy niższa, powinno być to ostrzeżenie, że gdzieś „jest haczyk”, który może np.: oznaczać, znacznie mniejszy zakres ochrony niż w przypadku konkurencji.

Wielu ludzi ma do ubezpieczeń różne nastawienie, jedno twierdzą, że to tylko wydawanie pieniędzy, a inni, że tego typu usługa już nie raz się im przydała. Oceniając, jednak obie perspektywy, można bez wątpienia stwierdzić, że opłacanie w perspektywie kilku lat ubezpieczenia, np.: domu, zwróci nam się z nawiązką w razie nieszczęśliwego wypadku. W większości przypadków poziom składek stoi na bardzo akceptowalnym poziomie, a koszty, jakie mogą być potrzebne do zainwestowania w ewentualną szkodą, mogą przekraczać poziom sumy kilkuletniej składki, którą opłacamy regularnie. 

Podobne artykuły

Napisz komentarz